• Wybierz markę samochodu i części jakich szukasz
   

  Tłumik końcowy, środkowy, katalizator, rura przednia VW Polo 1.6 AFT

  Dziś kolejny artykuł przedstawiający cały układ wydechowy. Tym razem bohaterem jest Volkswagen Polo Classic z silnikiem benzynowym o pojemności 1.6 o mocy 100 KM (74 kW). Silnik o oznaczeniu AFT. Auto, na przykładzie którego omówimy temat, zostało wyprodukowane w 1996 roku, ale wpis ten dotyczy wszystkich modeli z lat 1996 – 1999.

  Układ wydechowy w VW Polo z silnikiem AFT składa się z czterech elementów:

  1. Rura przednia. Są to dwie rury przykręcone do kolektora wydechowego za pomocą sześciu śrub. Następnie łączą się one w jedną, którą przykręcana jest do katalizatora za pomocą trzech śrub. W górnej części tego elementu umieszczone zostały dwa mieszki elastyczne, tłumiące drgania wynikające z pracy silnika.

  Owo elastyczne złącze należy do części, które najczęściej ulegają uszkodzeniu. Co prawda w przypadku usterki tego fragmentu można wymienić całą rurę przednią. Jednak takie rozwiązanie będzie dosyć kosztowne. Jeśli więc rura przednia jest zdrowa, a tylko ten fragment wymaga wymiany, można pokusić się o jego wycięcie. Następnie w jego miejsce wstawić można nowe dwuzłącze elastyczne.

  Jak widać na powyższym zdjęciu jest to dokładnie taki sam produkt, jak występował fabrycznie w tych autach. Jest to płyta z sześcioma otworami na śruby, do której przyspawane zostały dwa mieszki elastyczne, które dodatkowo umocowano za pomocą dwóch sprężynek. Cały element przeznaczony jest do wspawania w miejsce uszkodzonej, starej części.

  Drugim często uszkadzanym fragmentem rury przedniej jest kołnierz łączący rurę z katalizatorem. On również występuje w formie reperaturki wspawywanej w miejsce uszkodzonego kołnierza.

  Jeśli więc rura jest zdrowa a wymiany wymagają jedynie wspomniane wyżej jej fragmenty, zamiast wymieniać całej rury na nową i ponosić niemały koszt, można naprawić usterkę znacznie taniej, poprzez naprawę tylko uszkodzonego elementu.

   

  2. Kolejnym elementem wydechu jest katalizator. Jest to nieduża okrągła puszka, umieszczona mniej więcej na wysokości lusterek bocznych. Przykręcony jest do rury przedniej za pomocą trzech śrub. Natomiast od strony tłumika środkowego łączony jest za pomocą obejmy.

  W sytuacji, gdy jesteśmy zmuszeni do wymiany katalizatora, mamy do dyspozycji dwie możliwości.

  – montaż katalizatora dedykowanego. Jest to element pokazany na powyższym zdjęciu. Jest on idealnie dopasowany do tego konkretnego modelu auta, a więc nie wymaga jakiejkolwiek modyfikacji.

  – drugi wariant to katalizator uniwersalny. Jest to sama puszka , bez rury i bez kołnierza na 3 śruby, przez co produkt jest sporo tańszy. Jednak jego montaż wymaga wspawania. Najłatwiej jest odzyskać od starego katalizator kołnierz oraz kawałek rury prowadzącej do tłumika. Następnie przyspawać te elementy do wspomnianego katalizatora uniwersalnego. Otrzymaną w ten sposób część można zamontować pod samochodem.

   

  3. Kolejnym fragmentem układu wydechowego jest tłumik środkowy. Ulokowany jest na wysokości przednich siedzeń. Występuje razem z kawałkiem rury wyprowadzającej spaliny na bok auta. Tłumik ten podwieszony jest za pomocą wieszaka gumowego.

   

  3. Ostatnim elementem wydechu jest tłumik końcowy. Znajduje się on pod bagażnikiem. Zamontowany jest na dwóch wieszakach gumowych. Do niego dochodzi rurka prowadząca nad tylnym zawieszeniem i wyprowadzająca spaliny ze środka auta na lewą jego stronę. Cały element ma około 150 cm długości.

   

  Wymieniając cały układ wydechowy warto pamiętać również o wymianie akcesoriów montażowych. Są to:
  – uszczelka między kolektorem wydechowym a rurą przednią,
  – pierścień uszczelniający między rurą przednią a katalizatorem,
  – obejma łącząca katalizator z tłumikiem środkowym,
  – obejma łącząca tłumik środkowy z końcowym,
  – wieszak gumowy, na którym zawieszony jest tłumik środkowy,
  – dwa wieszaki gumowo-metalowe, na których zamontowany jest tłumik końcowy.


  Poznaj cenę produktu, którego potrzebujesz

  Jeśli szukasz części do swojego auta, chciałbyś poznać jej cenę, dostępność oraz czas realizacji zamówienia skontaktuj się z nami.


  Część pasuje do samochodów: , , ,

  Comments are closed.

    Zaprojektowane przez Klienter.pl


    Przeczytaj poprzedni wpis:
    Katalizator, złącze elastyczne Volkswagen Golf IV 1.6

    Dziś napiszę na temat problemu, z którym borykają się użytkownicy aut z grupy Volkswagena. Zajmiemy się bowiem kwestią katalizatora w...

    Zamknij