• Wybierz markę samochodu i części jakich szukasz
   

  Rura Przednia, Kolektorowa – Alfa Romeo 145

  Rura przednia jest pierwszym elementem układu wydechowego w Alfie Romeo 145. Łączy ona silnik (kolektor wydechowy) z katalizatorem, lub z tłumikiem początkowym w autach, które są pozbawione katalizatora. Jest jej aż sześć różnych rodzajów w zależności od wersji silnikowej naszej Alfy. Poniżej przedstawiam każdą z nich rozbijając na poszczególne modele:

   

  Rura Przednia Alfa Romeo 145 – silnik typu BOXER

  W tej wersji silnikowej rura przednia występuje w formie czterech rurek wyprowadzających spaliny, każda z osobna z czterech cylindrów silnika. Łączą się one parami po lewej i prawej stronie auta. Najpierw cztery rurki przechodzą w dwie, by następnie połączyć się w jedną, prowadzącą już do katalizatora.

  Każda z czterech rurek przykręcana jest do silnika za pomocą dwóch śrub. Łączenie z katalizatorem również odbywa się za pośrednictwem dwóch śrub. W tym jednak miejscu ich rozstaw jest już znacznie większy. Większa jest również średnica rury.

  Do tego wariantu rury przedniej potrzebnych jest w sumie pięć uszczelek:

  cztery – na łączeniu z silnikiem jedna – na łączeniu z katalizatorem

   

  Ten rodzaj rury przedniej występuje w następujących modelach:

  1. Alfa Romeo 145 – 1.4 o mocy 90 KM (66 kW) z lat 1994 – 1996
  2. Alfa Romeo 145 – 1.6 o mocy 103 KM (76 kW) z lat 1994 – 1996
  3. Alfa Romeo 145 – 1.7 o mocy 129 KM (95 kW) z lat 1994 – 1996

   

  Rura Przednia Alfa Romeo 145 – silnik Twin Spark

  W modelach wyposażonych w silnik typu Twin Spark (po dwie świece zapłonowe na cylinder), rura początkowa przykręcona jest do kolektora wydechowego za pomocą czterech śrub. Dwie rury wyprowadzają spaliny w dół pod auto. Następnie obydwie łączą się w jedną, która po kilkudziesięciu centymetrach łączona jest z katalizatorem. Połączenie odbywa się za pośrednictwem kołnierze z trzema otworami na śruby.

  Tuż przed kołnierzem znajduje się złącze elastyczne, które oryginalnie osłonięte jest metalową obudową. W sytuacji, gdy uszkodzony mamy ten właśnie element, można go wyciąć a w jego miejsce wspawać nowy produkt, bez konieczności wymiany całej rury. Jeśli ten problem dotyczy również Ciebie, zachęcam do przeczytania artykułu na temat złącza elastycznego do Alfy Romeo 145.

  Aby uszczelnić połączenie tej rury z pozostałymi elementami układu wydechowego potrzebne są tylko dwie uszczelki:

  między rurą a kolektorem wydechowym między rurą a katalizatorem

   

  Z kolei ten wariant rury przedniej występuje w następujących modelach:

  1. Alfa Romeo 145 – 1.4 o mocy 103 KM (76 kW) z lat 1996 – 2001
  2. Alfa Romeo 145 – 1.6 o mocy 120 KM (88 kW) z lat 1996 – 2001
  3. Alfa Romeo 145 – 1.8 o mocy 140 KM (103 kW) z lat 1996 – 1998
  4. Alfa Romeo 145 – 1.8 o mocy 144 KM (106 kW) z lat 1998 – 2001
  5. Alfa Romeo 145 – 2.0 o mocy 150 KM (110 kW) z lat 1997 – 2001
  6. Alfa Romeo 145 – 2.0 Quadrifoglio o mocy 155 KM (114 kW) z lat 1998 – 2001

   

  Rura Przednia Alfa Romeo 145 – 2.0 Twin Spark

  W powyższym akapicie opisana została rura do silników typu Twin Spark. Jest jednak jedna wersja silnikowa, która mogła mieć dwa rodzaje rur przednich. Mam tu na myśli wariant wyposażony w silnik benzynowy 2.0 o mocy 150 KM (110 kW).

  Powyższa rura pasuje tylko do wersji produkowanych od stycznia 1997 roku. Jednak w modelach z lat 1995 – 1996 stosowany był inny wariant tej części. Zasadnicza różnica jest taka, że w modelach wcześniejszych łączenie z katalizatorem odbywało się nie za pomocą trzech śrub, lecz za pomocą dwóch śrub. Wszystko inne pozostało bez zmian.

  Inna jest więc również jedna z uszczelek:

  między rurą a kolektorem wydechowym między rurą a katalizatorem

   

  Opisana w tym akapicie rura, pasuje tylko do

  1. Alfa Romeo 145 – 2.0 o mocy 150 KM (110 kW) z lat 1995 – 1996

   

  Rura Przednia Alfa Romeo 145 1.9 TD – bez katalizatora

  W modelach wyposażonych w silnik Diesla, były w sumie 3 rodzaje rury przedniej. Inna była stosowana w silniku o mocy 90 KM. Inna przeznaczona dla auta z silnikiem o mocy 92 KM. A jeszcze inną montowano w autach z silnikiem JTD o mocy 105 KM.

  Pierwszą, jaką się zajmiemy będzie rura dla auta z silnikiem 1.9 Turbo Diesel o mocy 90 KM. Jest to samochód, który fabrycznie nie był wyposażony w katalizator. Zatem w jego miejscu zamontowano tłumik początkowy. Od strony rury przedniej jest on zakończony roztłoczeniem, w które wsuwany jest fragment rury. Całość zaciskana jest za pomocą obejmy. Kilka centymetrów wcześniej znajduje się złącze elastyczne. Z kolei z drugiej strony – rura przykręcona jest do turbiny za pośrednictwem trzech śrub.

  Oczywiście w przypadku uszkodzenia tylko elementu elastycznego, można uniknąć wymiany całej rury. Praktykuje się bowiem wycięcie starego złącza. Następnie w jego miejsce wspawać należy nową część. Oto artykuł, w którym przeczytasz więcej na temat złącza elastycznego w Alfie Romeo 145.

  Oto akcesoria, które mogą okazać się przydatne przy wymianie rury na nową:

  uszczelka – między turbiną a rurą obejma łącząca rurę z tłumikiem początkowym

   

  Produkt ten pasuje tylko do:

  1. Alfa Romeo 145 – 1.9 TD o mocy 90 KM (66 kW) z lat 1994 – 1999 (auto bez katalizatora)

   

  Rura przednia Alfa Romeo 145 1.9 TD – z katalizatorem

  Bardzo podobny do wyżej opisanej rury jest wariant występujący w modelach wyposażonych w silnik 1.9 TD, jednak z zamontowanym katalizatorem.

  Najbardziej rzucająca się w oczy różnica, to fakt, że niniejsza rura przykręcona jest do katalizatora, za pomocą trzech śrub. A więc łączenie na śruby odbywa się z obu stron rury przedniej, a nie jak w powyższym przypadku – tylko przy turbinie.

  Część ta również występuje w całości ze złączem elastycznym, które także w tym przypadku można wymienić osobno, bez wymieniania całej rury, gdyby okazało się, że uszkodzeniu uległo tylko złącze, a rura jest w pełni zdrowa i nadaje się do ponownego wykorzystania.

  Tradycyjnie prezentuje listę akcesoriów, jakie warto wymienić przy wymianie rury:

  uszczelka na łączeniu rury z turbiną uszczelka występująca między rurą
  a katalizatorem

   

  Powyższy produkt jest odpowiedni tylko dla modeli:

  1. Alfa Romeo 145 – 1.9 TD o mocy 92 KM (68 kW) z lat 1994 – 1999 – auta z katalizatorem

   

  Rura Przednia Alfa Romeo 145 – 1.9 JTD o mocy 105 KM

  I wreszcie ostatni wariant rury przedniej. Mam tu na myśli przedmiot występujący w Alfach z silnikiem 1.9 JTD o mocy 105 KM. Część w tym aucie, podobnie jak wariant zaprezentowany powyżej – przykręcona jest zarówno do turbiny, jak i do katalizatora za pomocą trzech śrub. Cały element jest jednak znacznie dłuższy. Ma około 1 metra długości. Występuje razem ze złączem elastycznym.

  Skoro z obydwu stron rura łączona jest z pozostałymi elementami wydechu za pomocą śrub, niezbędne przy wymianie staną się dwie uszczelki:

  uszczelka montowana na łączeniu rury
  z turbiną
  uszczelka występująca między rurą
  a katalizatorem

   

  Dla formalności napiszę jeszcze, że niniejszy produkt pasuje tylko do modeli:

  1. Alfa Romeo 145 – 1.9 JTD Turbo Diesel o mocy 105 KM (77 kW) z lat 1999 – 2001

   

  Pozostałe części do układu wydechowego

  Przygotowałem również szereg artykułów, z których dowiesz się na temat pozostałych elementów wydechu w Alfie Romeo 145.

  Zobacz też podobne informacje dla:

  Alfa Romeo 145:
  • Katalizator Alfa Romeo 145
   Katalizator jest drugim elementem układu wydechowego w Alfie Romeo 145. Umieszczony jest on pomiędzy rurą przednią a tłumikami. Stosowany jest niemalże w każdej wersji silnikowej. Wyjątkiem są jedynie modele z silnikiem 1.9 Turbo Diesel. Auta z tym silnikiem występowały w dwóch wersjach - z katalizatorem i bez niego. Jest aż pięć różnych rodzajów katalizatorów w…
  • Złącze Elastyczne - Alfa Romeo 145
   Złącze elastyczne stosowane jest tylko w niektórych wersjach Alfy Romeo 145. Nie ma go bowiem w modelach wyposażonych w benzynowy silnik typu Boxer. Oryginalnie występuje jako jeden element razem z rurą przednią. Jednak w sytuacji, gdy rura jest zdrowa a uszkodzeniu uległo jedynie złącze elastyczne, można pokusić się o wymianę tylko tego elementu. W wielu…
  • Rura Przednia, Kolektorowa - Alfa Romeo 145
   Rura przednia jest pierwszym elementem układu wydechowego w Alfie Romeo 145. Łączy ona silnik (kolektor wydechowy) z katalizatorem, lub z tłumikiem początkowym w autach, które są pozbawione katalizatora. Jest jej aż sześć różnych rodzajów w zależności od wersji silnikowej naszej Alfy. Poniżej przedstawiam każdą z nich rozbijając na poszczególne modele:   Rura Przednia Alfa Romeo…

  Poznaj cenę produktu, którego potrzebujesz

  Jeśli szukasz części do swojego auta, chciałbyś poznać jej cenę, dostępność oraz czas realizacji zamówienia skontaktuj się z nami.


  Część pasuje do samochodów: 

  Comments are closed.

    Zaprojektowane przez Klienter.pl


    Przeczytaj poprzedni wpis:
    Katalizator Mazda Premacy 1.8 2.0 – przy kolektorze wydechowym

    W dzisiejszym artykule napiszę kilka słów na temat katalizatora w Maździe Premacy, na przykładzie modelu wyprodukowanego w 2002 roku, wyposażonego...

    Zamknij