• Wybierz markę samochodu i części jakich szukasz
   

  Katalizator, złącze elastyczne, tłumik środkowy, końcowy SAAB 900 2.0 Benzyna

  Dziś kolejny wpis przedstawiający cały układ wydechowy. Tym razem opisywane auto to SAAB 900 wyposażony w benzynowy silnik o pojemności 2.0 i mocy 130 KM (96 kW). Auto produkowane w latach 1997 – 1998.

  Układ wydechowy w Saabie 900 składa się z czterech elementów:

   

  1. Katalizator. Oryginalnie stanowi on jedną całość z tzw. portkami, czyli rurą przednią oraz pierwszym złączem elastycznym. Cały element przykręcany jest do kolektora wydechowego za pomocą czterech śrub (dwa kołnierze, po dwie śruby każdy). Następnie dwie rury wychodzące z kolektora łączą się w jedną. Kilka centymetrów dalej umieszczone jest pierwsze, króciutkie złącze elastyczne. Następnie w rurze znajduje się gniazdo, w które wkręcana jest sonda lambda oraz puszka katalizatora. Cały element wisi pod autem na dwóch wieszakach gumowych.

  W przypadku uszkodzenia bądź zużycia katalizatora, mamy do dyspozycji dwa rozwiązania
  – Pierwszym z nich jest montaż katalizatora dedykowanego, czyli takiego, który idealnie pasuje w miejsce oryginalnego. Jego olbrzymią zaletą jest fakt, że jest to gotowy element dopasowany do tego konkretnego auta. Dzięki temu unikamy spawania.
  – Druga możliwość to montaż katalizatora uniwersalnego. Taki katalizator jest znacznie tańszy, niż wariant dopasowany do Saaba 900, ale nie każdy może pozwolić sobie na jego zamontowanie we własnym zakresie. Jest to bowiem sama puszka, bez rur oraz zaczepów. Należy więc odciąć je od oryginalnego katalizatora i przyspawać do tego uniwersalnego.

   

  2. Kolejnym elementem wydechu jest rura łącząca katalizator z tłumikiem środkowym. Jest to niespełna metrowy odcinek, na którego końcach znajdują się dwa roztłoczone kołnierze. Za ich pomocą część łączona jest z dwoma pozostałymi elementami.

  Rura łącząca występuje w całości razem ze złączem elastycznym, które jest jednym z najbardziej podatnych na uszkodzenia elementów wydechu w tym aucie. Jeśli doszło do uszkodzenia jedynie złącza elastycznego, natomiast wszystkie pozostałe fragmenty rury, są zdrowe, praktykuje się naprawę poprzez wycięcie jedynie uszkodzonego elementu. Następnie w jego miejsce wspawuje się nowe.

  W takim przypadku, przed wycięciem uszkodzonego złącza, należy dokonać dwóch pomiarów:
  – chodzi o zmierzenie średnicy rury przed lub za złączem,
  – oraz długości całkowitej złącza – od spawu do spawu.
  Dokonanie tych wymiarów jest niezbędne, aby mieć 100% pewności, że nowy element będzie idealnie pasował. Zdarza się bowiem, że ktoś mógł już wcześniej go wymieniać, i w tym momencie nikt nie będzie w stanie przewidzieć, o jakich wymiarach złącze zostało zamontowane.


  3. Przedostatnim elementem wydechu jest tłumik środkowy. Jest to część o długości około 160 cm. Jest on zamontowany pomiędzy tłumikiem końcowym a złączem elastycznym. Jest to nieduża okrągła puszka, występująca jako jeden element z kilkukrotnie wygiętą rurą prowadzącą w stronę tyłu auta. Podwieszany jest na dwóch wieszakach gumowych. Tu również na obu końcach tej części znajdują się roztłoczenia, którymi łączy się ją z pozostałymi elementami wydechu.

   

  4. Na samym końcu układu wydechowego zamontowany jest tłumik końcowy. Jest on umieszczony pod bagażnikiem. Oryginalnie posiada on charakterystyczny skorupowy kształt. W zamienniku występuje jednak w dwóch wariantach.
  Pierwszy z nich to wariant, który do złudzenia przypomina tłumik oryginalny. Drugi natomiast wyglądem co prawda odbiega od tłumika oryginalnego. Jego puszka bowiem posiada kształt eliptyczny. Jednak jest on jak najbardziej dopasowany do auta. Wymiary puszki pozwalają na bezproblemowe umieszczenie jej pod samochodem i oczywiście wszystkie zaczepy oraz rury występujące w całości z tym elementem są zgodne ze specyfikacją produktu oryginalnego. Ten wariant wcale nie jest gorszy, a jest znacznie tańszy. Dlatego może on stanowić rozsądną alternatywę dla osób chcących skutecznie i tanim kosztem naprawić swój pojazd.

   

  Wymieniając cały układ wydechowy warto pamiętać również o wymianie akcesoriów montażowych. Są to
  – dwie uszczelki między kolektorem wydechowym a katalizatorem,
  – 2 wieszaki gumowe do katalizatora,
  – 2 wieszaki gumowe do tłumika środkowego,
  – 3 wieszaki, na których wisi tłumik końcowy,
  – 3 obejmy łączące poszczególne elementy.


  Poznaj cenę produktu, którego potrzebujesz

  Jeśli szukasz części do swojego auta, chciałbyś poznać jej cenę, dostępność oraz czas realizacji zamówienia skontaktuj się z nami.


  Część pasuje do samochodów: , ,

  Comments are closed.

    Zaprojektowane przez Klienter.pl


    Przeczytaj poprzedni wpis:
    Katalizator, złącze elastyczne Volkswagen Beetle, Golf IV, Bora 2.0

    Dziś napiszę na temat problemu, z którym borykają się użytkownicy aut z grupy Volkswagena. Zajmiemy się bowiem kwestią katalizatora w...

    Zamknij