• Wybierz markę samochodu i części jakich szukasz
   

  Katalizator, tłumik końcowy, środkowy VOLKSWAGEN Polo 1.6 – 97r.

  Dziś kolejny wpis przedstawiający cały układ wydechowy. Tym razem bohaterem jest VOLKSWAGEN Polo z silnikiem benzynowym o pojemności 1.6 imocy 75 KM (55 kW – silnik o oznaczeniu AEA lub AEE). Auto, na przykładzie którego omówimy temat, zostało wyprodukowane w 1997 roku.

  Układ wydechowy w VW Polo składa się z trzech elementów:

  1. Rura przednia. Jest to pierwszy element wydechu. Występuje w całości razem z katalizatorem. Są to dwie rury przykręcane do kolektora wydechowego za pomocą trzech śrub. Tuż za łączeniem znajdują się dwa złącza elastyczne. Umieszczone są one obok siebie. Następnie obie rury prowadzą pod auto, gdzie łączą się w jedną. Kilkanaście centymetrów za zejściem dwóch rur w jedną znajduje się katalizator.

  Jeśli doszło do uszkodzenia jedynie złącz elastycznych, natomiast cały pozostały fragment rury jest zdrowy, można pokusić się o wycięcie samych złączek i wspawanie w ich miejsce nowych.

  W tym przypadku, przed wycięciem uszkodzonych złącz, warto dokonać trzech pomiarów:
  – chodzi o zmierzenie średnicy rury przed lub za złączem,
  – oraz długości całkowitej złącza – od spawu do spawu.
  – ważna jest również grubość złącz w miejscu, gdzie znajduje się oplot. Chodzi bowiem o to, by dwa złącza zmieściły się obok siebie.

  Dokonanie tych pomiarów jest niezbędne, aby mieć 100% pewności, że nowy element będzie idealnie pasował. Zdarza się bowiem, że ktoś mógł już wcześniej go wymieniać, i w tym momencie nikt nie będzie w stanie przewidzieć, o jakich wymiarach złącze zostało zamontowane.

  Jeśli natomiast do wymiany kwalifikuje się tylko katalizator, a przód nadaje się do ponownego wykorzystania, można naprawić auto poprzez wspawanie nowego katalizatora uniwersalnego. Jest to sama puszka pozbawiona rur. Oczywiście wewnątrz posiada wkład oczyszczający spaliny. Naprawa polega na wycięciu puszki starego katalizatora. W jej miejsce należy wspawać nowy – uniwersalny katalizator.

   

  2. Kolejnym elementem wydechu jest tłumik środkowy. Jest to nieduża okrągła, podłużna puszka, za którą umieszczone jest mocowanie do wieszaka gumowego. W wydechu oryginalnym tłumik ten stanowi jeden element razem z tłumikiem końcowym. Natomiast wśród części zamiennych stanowi on odrębną część, dzięki czemu jest go dużo łatwiej wymienić (bez konieczności odpinania belki tylnego zawieszenia). Ponadto można dokonać wymiany tylko jednego tłumika.

   

  3. Tuż pod bagażnikiem – między belką tylnego zawieszenia, a zderzakiem umieszczony jest tłumik końcowy. Jest to płaska puszka o długości około 45 cm. Podwieszony jest za pomocą dwóch wieszaków gumowych. Występuje w całości z rurą omijającą elementy tylnego zawieszenia. Rura ta zakończona jest roztłoczeniem, w które wsuwany jest tłumik środkowy. Oba elementy łączy się za pomocą obejmy.

  Wymieniając cały układ wydechowy warto pamiętać również o wymianie akcesoriów montażowych. Są to
  – uszczelka między kolektorem wydechowym a rurą przednią,
  – dwie obejmy lub specjalne łączniki do połączenia tłumików,
  – wieszaki (jeden wieszak gumowy do tłumika środkowego i dwa gumowo-metalowe do tłumika końcowego).


  Poznaj cenę produktu, którego potrzebujesz

  Jeśli szukasz części do swojego auta, chciałbyś poznać jej cenę, dostępność oraz czas realizacji zamówienia skontaktuj się z nami.


  Część pasuje do samochodów: ,

  Comments are closed.

    Zaprojektowane przez Klienter.pl


    Przeczytaj poprzedni wpis:
    Katalizator, złącze elastyczne SKODA Fabia 1.4 BKY – 75 KM – 2005 rok

    Dziś poruszymy kwestię katalizatora w dosyć popularnym aucie miejskim - SKODA Fabia. Temat omówimy na przykładzie auta z benzynowym silnikiem...

    Zamknij