• Wybierz markę samochodu i części jakich szukasz
   

  Katalizator, rura środkowa, tłumik końcowy RENAULT Clio II – 1.2

  Dziś zajmiemy się całym układem wydechowym w RENAULT Clio II. Przykładowy model, na podstawie którego omówimy temat został wyprodukowany w 2002 roku. Wyposażono go w silnik benzynowy o pojemności 1.2.

  Przy czym w tym artykule poruszamy kwestię wydechu w wersji z silnikiem o mocy 75 KM (55 kW). Jest to silnik 16-zaworowy oznaczony symbolem D4F. Umieszczam tę informację, ponieważ jest drobna różnica między wydechem w silniku D4F, a w D7F (silnik 8-zaworowy).

  Cały wydech w tym aucie składa się z trzech elementów.

   

  1. Pierwszym elementem jest katalizator. Występuje on w całości z rurą prowadzą do kolektora wydechowego. Rura łączona jest z kolektorem za pomocą dwóch śrub. Tuż za łączeniem znajduje się złącze elastyczne. Następnie gniazdo, w które wkręcana jest sonda lambda. A po kilku centymetrach umieszczona jest puszka z wkładem oczyszczającym spaliny (katalizator). Od niej wyprowadzony jest kawałek rury zakończony specjalnym roztłoczeniem, za pomocą którego katalizator łączony jest z rurą środkową. Po drodze jest jeszcze umieszczone gniazdo na drugą sondę lambda.

  W przypadku konieczności wymiany tej części mamy do dyspozycji dwie możliwości:
  Możemy zainwestować w cały gotowy element. W ten sposób nie będziemy się borykać z koniecznością wprowadzania modyfikacji. W tym podpunkcie mam bowiem na myśli katalizator dedykowany, czyli taki, jak na zdjęciu powyżej. Wymiana polega na odkręceniu starego. W jego miejsce wkręca się nowy produkt.
  Mamy też do dyspozycji wariant tańszy. Jest nim sam katalizator przeznaczony do wspawania. Jest to produkt uniwersalny, który dobiera się pod kątem wymiarów puszki, średnicy rury, pojemności silnika oraz normy emisji, jaką ma spełniać. Jest to sama puszka bez rur, a więc najpierw należy wyciąć stary katalizator. Następnie wspawuje się nowy. Przy czym w tym aucie katalizator jest o tyle specyficzny, że wejście do niego doprowadzone jest od góry. Z tego względu katalizator uniwersalny wymaga większej, niż w przypadku innych aut, modyfikacji.

  Z kolei w przypadku, gdy do wymiany mamy jedynie złącze elastyczne, bardzo często zamiast wymieniania całego kosztownego elementu z katalizatorem praktykuje się wycięcie samego złącza, i wspawanie w jego miejscu – nowego. Aby dobrać idealnie pasujące złącze należy zmierzyć średnicę rury przed lub za złączem, oraz jego całkowitą długość – od spawu do spawu. Dzięki temu nic nas nie zaskoczy podczas jego montażu.

  Najczęstsze wymiary złącz w tym aucie to: średnica rury 40 lub 45 mm; natomiast długość całkowita to około 100-120 mm. Są jednak pewne rozbieżności, dlatego mimo wszystko najlepiej jest dokonać pomiarów w swoim aucie.

   

  2. Kolejnym elementem wydechu jest rura środkowa. Jest to rurka o długości około 120 cm. Jej łączenie z katalizatorem odbywa się za pomocą specjalnie wyprofilowanego roztłoczenia. W oryginalnym wydechu część ta występuje w całości, z tłumikiem środkowym. Aby jednak wymiana była znacznie łatwiejsza do przeprowadzenia, wśród części zamiennych obydwa elementy występują osobno. Rurka tuż przed kolankiem prowadzącym do tłumika końcowego podwieszona jest na gumowo-metalowym wieszaku.

  W przypadku uszkodzenia jedynie roztłoczenia, o którym wyżej wspominam, można je wyciąć i wspawać nowe. Jednak koszt całej rury środkowej jest na tyle niski, że spawanie nowego roztłoczenia może nie być opłacalnym przedsięwzięciem. W każdym razie istnieje taka możliwość i takie roztłoczenia posiadamy w ofercie.

   

  3. Ostatnim fragmentem wydechu jest tłumik końcowy. Jest to eliptyczna puszka umieszczona pod bagażnikiem – tuż przed zderzakiem. Podwieszona na jednym, bardzo charakterystycznym wieszaku. Wieszak ten jest w formie metalowej ramki, wewnątrz której umieszczona jest gumowa poduszka podtrzymująca tłumik. Tłumik końcowy posiada kilkudziesięciocentymetrowy odcinek rury omijającej elementy tylnego zawieszenia. Posiada ona roztłoczenie, w które wsuwana jest rura środkowa, opisana w punkcie numer 2.

   

  Wymieniając cały układ wydechowy warto pamiętać również o wymianie akcesoriów montażowych. Są to:
  – uszczelka na dwie śruby – między kolektorem wydechowym a katalizatorem,
  – obejma łącząca katalizator z rurą środkową,
  – obejma łącząca rurę środkową z tłumikiem końcowym,
  – wieszak metalowo-gumowy podtrzymujący rurę,
  – znacznie większy niż powyższy – wieszak gumowo-metalowy, na którym wisi tłumik końcowy.


  Poznaj cenę produktu, którego potrzebujesz

  Jeśli szukasz części do swojego auta, chciałbyś poznać jej cenę, dostępność oraz czas realizacji zamówienia skontaktuj się z nami.


  Część pasuje do samochodów: , ,

  Comments are closed.

    Zaprojektowane przez Klienter.pl


    Przeczytaj poprzedni wpis:
    Katalizator, tłumik środkowy, końcowy PEUGEOT 406 2.0 Benzyna – 2002 r.

    Dziś zajmiemy się całym układem wydechowym w PEUGEOT 406 w nadwoziu typu kombi. Przykładowy model, na podstawie którego omówimy temat...

    Zamknij