• Wybierz markę samochodu i części jakich szukasz
   

  Katalizator, kolektor wydechowy – SUZUKI Liana 1.6 Benzyna z 2004 r.

  W niniejszym artykule poruszymy kwestię katalizatora w SUZUKI Liana produkowanego w latach 2001 – 2006. Za przykład posłuży nam model wyposażony w benzynowy silnik 1.6 (M16A) o mocy 106 KM (78 kW).

  Ten model Suzuki został wyposażony w dwa katalizatory.

  Pierwszy z nich ulokowany został tuż przy silniku. Jest to nieduża puszka stanowiąca jedną całość razem z kolektorem wydechowym. Kolektor przykręcony jest do głowicy silnika. Cztery rurki wyprowadzające spaliny z cylindrów łączą się w jedną i wpadają bezpośrednio w katalizator. W górnej jego części znajduje się gniazdo na sondę lambda. Natomiast od dołu znajduje się kwadratowa płyta z otworami na 4 śruby, która służy do połączenia z kolejnym elementem wydechu – rurą prowadzącą do drugiego katalizatora.

   

  Drugi katalizator umieszczony jest już pod autem, mniej więcej na wysokości lusterek bocznych. Jest on umieszczony między dwoma łączeniami na dwie śruby. Cały element ma około 70 cm długości. Tuż za puszką katalizatora znajduje się gniazdo dla drugiej sondy lambda.

  W sytuacji, gdy potrzebujemy wymienić któryś z katalizatorów na nowy, mamy do wyboru dwie możliwości.

  1. Pierwszy sposób polega na zamontowaniu katalizatorów dedykowanych, czyli dokładnie takich, jakie zostały pokazane na zdjęciach powyżej. Są to elementy idealnie dopasowane do Suzuki Liana, dzięki temu montaż ogranicza się do wyjęcia starych katalizatorów. W ich miejsce wystarczy wkręcić nowe. Cała operacja odbywa się bez zbędnych modyfikacji czy spawania.

  2. Druga opcja to montaż znacznie tańszych – katalizatorów uniwersalnych, przeznaczonych do wspawania. Naprawa w tym przypadku polega na wycięciu jedynie samych puszek z wkładem oczyszczającym spaliny. Następnie w miejsce wyciętej puszki należy wspawać nowe.

  Oto przykładowy katalizator uniwersalny:

   

  Na zdjęciu przedstawiającym pierwszy katalizator (ten razem z kolektorem) zaznaczony został fragment, który należy wyciąć i zastąpić nowym wkładem.


  Poznaj cenę produktu, którego potrzebujesz

  Jeśli szukasz części do swojego auta, chciałbyś poznać jej cenę, dostępność oraz czas realizacji zamówienia skontaktuj się z nami.


  Część pasuje do samochodów: ,

  Comments are closed.

    Zaprojektowane przez Klienter.pl


    Przeczytaj poprzedni wpis:
    OPEL Astra G, II – Połączenie tłumika środkowego z końcowym

    Dziś odnośnie dosyć częstej usterki spotykanej w autach marki OPEL. Co prawda temat opiszę na przykładzie Opla Astry G, jednak...

    Zamknij