• Wybierz markę samochodu i części jakich szukasz
   
  Katalizator Ford Mondeo MK3 Benzyna

  Katalizator Ford Mondeo MK3 1.8 i 2.0 Benzyna

  Tym razem kilka słów na temat katalizatora w Fordzie Mondeo MK3, na przykładzie modelu wyprodukowanego w 2001 roku, wyposażonego w benzynowy silnik o pojemności 1.8 i mocy 110 KM (81 kW).

  Ten sam katalizator stosowano również w Fordach Mondeo z silnikami:
  – 1.8 o mocy 125 KM (92 kW)  – z lat 2001 – 2007
  – oraz 2.0 o mocy 145 KM (107 kW) – z lat 2001 – 2007
  Dlatego też informacje tu zawarte będą aktualne również dla tych wersji Forda.

  Katalizator w tym aucie umieszczony jest pod podłogą, na wysokości przednich kół. Ulokowany jest między złączem elastycznym a tłumikiem środkowym. Oryginalny katalizator występuje jako jedna całość z fragmentami rur zakończonymi kołnierzami na dwie śruby. Za ich pomocą jest on łączony z pozostałymi elementami wydechu.

  Kilka centymetrów za katalizatorem wkręcona jest druga sonda lambda, która diagnozuje stan katalizatora. W sytuacji, gdy katalizator kwalifikuje się do wymiany, odczytuje ona jego niską sprawność i przekazuje tą informację do komputera (sterownika silnika). Tak zgłoszona usterka jest sygnalizowana poprzez zaświecenie odpowiedniej kontrolki na liczniku. Aby ją zgasić należy wymienić katalizator na nowy, sprawny.

   

  Aby w pełni rozwiązać problem mamy do dyspozycji dwie możliwości.

  1. Pierwsza to montaż katalizatora dedykowanego. Jest to dokładnie taki element, jak występował fabrycznie w tych autach. A więc występujący w całości z kołnierzami łączącymi oraz gniazdem na sondę. Jest to część idealnie dopasowana do Forda Mondeo, a więc cała operacja sprowadza się do wykręcenia starego elementu. Następnie w jego miejsce należy wkręcić nowy katalizator. Oczywiście pamiętając o zastosowaniu uszczelek i wkręceniu sondy lambda.

  2. Drugi sposób polega na zamontowaniu katalizatora uniwersalnego. Jest to część znacznie tańsza, niż przedstawiona powyżej, jednak nie każdy może pozwolić sobie na bezproblemowy jej montaż. Najczęściej trzeba skorzystać z usług warsztatu zajmującego się układami wydechowymi. Ten produkt jest bowiem przeznaczony do wspawania. Jego montaż polega na odcięciu od starego katalizator rur zakończonych kołnierzami. Wycięte rury należy przyspawać do nowo zakupionej części. Tak otrzymany element można dopiero wkręcić w przeznaczone dla niego miejsce pod samochodem.

  Warto pamiętać, że katalizator ma współpracować z sondą, która będzie umieszczona tuż za nim, a więc musi on spełniać normę emisji spalin co najmniej EURO3. Katalizatory spełniające niższą normę, np. EURO2 prawie na pewno nie zgaszą świecącej się kontrolki.
  Oto zdjęcie przykładowego katalizatora, który wymaga wspawania.


  Poznaj cenę produktu, którego potrzebujesz

  Jeśli szukasz części do swojego auta, chciałbyś poznać jej cenę, dostępność oraz czas realizacji zamówienia skontaktuj się z nami.


  Część pasuje do samochodów: , ,

  Comments are closed.

    Zaprojektowane przez Klienter.pl


    Przeczytaj poprzedni wpis:
    Tłumik końcowy, środkowy, katalizator, rura przednia VW Polo 1.6 AFT

    Dziś kolejny artykuł przedstawiający cały układ wydechowy. Tym razem bohaterem jest Volkswagen Polo Classic z silnikiem benzynowym o pojemności 1.6...

    Zamknij