• Wybierz markę samochodu i części jakich szukasz
   

  Katalizator Alfa Romeo 145

  Katalizator jest drugim elementem układu wydechowego w Alfie Romeo 145. Umieszczony jest on pomiędzy rurą przednią a tłumikami. Stosowany jest niemalże w każdej wersji silnikowej. Wyjątkiem są jedynie modele z silnikiem 1.9 Turbo Diesel. Auta z tym silnikiem występowały w dwóch wersjach – z katalizatorem i bez niego.

  Jest aż pięć różnych rodzajów katalizatorów w zależności od wersji silnikowej naszej Alfy. Różnią się one przede wszystkim średnicą rur oraz ilością śrub w kołnierzach służących do połączenia katalizatora z pozostałymi fragmentami wydechu. Poniżej przedstawiam każdą z wersji rozbijając na poszczególne modele. Opisane poniżej katalizatory to katalizatory dedykowane, czyli takie, które są idealnie dopasowane do wybranego samochodu. Jednak na końcu tego artykułu opisuję również znacznie tańszą alternatywę – katalizator uniwersalny, który można zastosować w każdej wersji silnikowej Alfy Romeo 145. Ten rodzaj katalizatora co prawda przeznaczony jest do wspawania, czyli montaż przeważnie będziemy musieli zlecić mechanikowi, jednak bardzo często z racji ceny będzie to najkorzystniejszy wybór.
   

  Katalizator Alfa Romeo 145 – silnik typu BOXER

  W tej wersji silnikowej katalizator po obu stronach posiada kołnierze, które łączą go z pozostałymi elementami wydechu. Kołnierz na dwie śruby – od strony rury przedniej. Natomiast na łączeniu z tłumikami – kołnierz z trzema otworami dla śrub. Cały element ma około 55 cm długości.

  Jako uszczelnienie na obydwu łączeniach stosuje się:

  uszczelkę – między rurą przednią a katalizatorem pierścień uszczelniający – między katalizatorem a tłumikami

   

  Niniejszy katalizator występuje w następujących modelach:

  1. Alfa Romeo 145 – 1.4 o mocy 90 KM (66 kW) z lat 1994 – 1996
  2. Alfa Romeo 145 – 1.6 o mocy 103 KM (76 kW) z lat 1994 – 1996
  3. Alfa Romeo 145 – 1.7 o mocy 129 KM (95 kW) z lat 1994 – 1996
    

  Katalizator Alfa Romeo 145 – silnik Twin Spark

  W wersjach z silnikami Twin Spark stosowano katalizator, który posiadał tylko jeden kołnierz łączący. Do rury przedniej był bowiem przykręcony za pomocą trzech śrub. Natomiast z drugiej strony łączenie odbywa się na tzw. “wsuwkę”. Tłumik posiada rozszerzenie, w które wsuwa się rurkę katalizatora. Całość zaciska się obejmą.

  Cały element ma około 40 cm długości.

  Oto akcesoria montażowe, które mogą okazać się niezbędne podczas wymiany tego katalizatora:

  uszczelka – na łączeniu katalizatora z rurą przednią obejma łącząca katalizator z tłumikiem

   

  Z kolei ten wariant katalizatora występuje w następujących modelach:

  1. Alfa Romeo 145 – 1.4 o mocy 103 KM (76 kW) z lat 1996 – 2001
  2. Alfa Romeo 145 – 1.6 o mocy 120 KM (88 kW) z lat 1996 – 2001
  3. Alfa Romeo 145 – 1.8 o mocy 140 KM (103 kW) z lat 1996 – 1998
  4. Alfa Romeo 145 – 1.8 o mocy 144 KM (106 kW) z lat 1998 – 2001
  5. Alfa Romeo 145 – 2.0 o mocy 150 KM (110 kW) z lat 1997 – 2001
  6. Alfa Romeo 145 – 2.0 Quadrifoglio o mocy 155 KM (114 kW) z lat 1998 – 2001
    

  Katalizator Alfa Romeo 145 – 2.0 Twin Spark z lat 1995 – 1996

  W akapicie wyżej opisany został katalizator dla wersji z silnikami typu Twin Spark. Jest jednak jedna wersja silnikowa, która miała dwa rodzaje katalizatora. Mam tu na myśli wariant wyposażony w silnik benzynowy 2.0 o mocy 150 KM (110 kW).

  Powyższy katalizator pasuje tylko do wersji produkowanych od stycznia 1997 roku. Jednak w modelach z lat 1995 – 1996 stosowany był inny wariant tej części. Zasadnicza różnica jest taka, że w modelach wcześniejszych łączenie z rurą przednią odbywało się za pomocą dwóch śrub, podczas gdy w autach produkowanych po 1996 roku, katalizator przykręcany jest do rury kolektorowej trzema śrubami (część opisana powyżej). Również łączenie od strony tłumika jest inne. W opisanym wyżej wariancie łączenie odbywa się za pośrednictwem obejmy. Tu natomiast katalizator zakończony jest kołnierzem z dwoma otworami na śruby. A więc po obu stronach tego katalizatora umieszczone zostały dwa identyczne kołnierze.

  Długość katalizatora to około 40 cm.

  Aby uszczelnić połączenie tej części z pozostałymi fragmentami wydechu stosuje się dwie identyczne uszczelki:

  między katalizatorem a rurą przednią między katalizatorem a tłumikiem początkowym

   

  Opisany w tym akapicie katalizator, pasuje tylko do:

  1. Alfa Romeo 145 – 2.0 o mocy 150 KM (110 kW) z lat 1995 – 1996

  Katalizator Alfa Romeo 145 1.9 TD

  W modelach wyposażonych w silnik 1.9 TD katalizator wyposażony jest w dwa kołnierze, którymi łączy się go z rurą przednią oraz z tłumikami. Oba kołnierze posiadają po trzy otwory na śruby. Obydwa mają ten sam rozstaw śrub. Długość całkowita tego elementu to około 70 cm, podczas, gdy sama puszka ma około 40 cm długości.

  Oba kołnierze posiadają charakterystyczne wgłębienia. Jako uszczelnienie nie stosuje się bowiem tradycyjnych, płaskich uszczelek, lecz dwa pierścienie uszczelniające:

  między rurą przednią a katalizatorem między katalizatorem a tłumikiem

   

  Produkt ten pasuje tylko do:

  1. Alfa Romeo 145 – 1.9 TD o mocy 90 KM (66 kW) z lat 1994 – 1999
    

  Katalizator Alfa Romeo 145 1.9 JTD

  Ostatni opisany katalizator dedykowany to część montowana w Alfach 145 z silnikiem 1.9 JTD.

  Cechą charakterystyczną dla tego elementu jest fakt, że występuje on w całości razem z tłumikiem początkowym. Cały produkt ma około 70 cm długości. Łączony jest on z rurą przednią za pośrednictwem 3 śrub, a więc w tym miejscu zakończony jest kołnierzem. Natomiast łączenie z tłumikami odbywa się za pomocą obejmy, czyli identycznie, jak w jednym z powyższych przypadków. Rurka, która wsuwana jest w roztłoczenie przy tłumiku środkowym ma około 48 mm średnicy.

  Tradycyjnie prezentuje listę akcesoriów, jakie warto wymienić przy wymianie rury:

  uszczelka – na łączeniu katalizatora z rurą przednią obejma łącząca katalizator z tłumikami

   

  Powyższy produkt jest odpowiedni tylko dla modeli:

  1. Alfa Romeo 145 – 1.9 JTD Turbo Diesel o mocy 105 KM (77 kW) z lat 1999 – 2001

   

  Katalizator uniwersalny – przeznaczony do wspawania

  Zgodnie z obietnicą na samym początku niniejszego artykułu, chciałbym zaprezentować również godną zainteresowania alternatywę. Mam tu na myśli montaż katalizatora uniwersalnego. Jest to produkt, który również spełnia wymaganą funkcję – oczyszcza spaliny, a więc jest w pełni zgodny z wszelkimi przepisami. Jest jednak znacznie tańszy z uwagi na fakt, iż występuje bez kołnierzy łączących. Jest to bowiem sama puszka przeznaczona do wspawania. A więc podczas jej montażu należy przyspawać do niej kołnierze oraz ewentualnie fragmenty rur – odcięte od katalizatora oryginalnego. Tak przygotowany element można już wkręcić w przeznaczone dla niego miejsce pod autem.

  Oto przykładowy katalizator uniwersalny:

   
   

  Pozostałe części do układu wydechowego

  Przygotowałem również szereg artykułów, z których dowiesz się na temat pozostałych elementów wydechu w Alfie Romeo 145.

  Zobacz też podobne informacje dla:

  Alfa Romeo 145:
  • Katalizator Alfa Romeo 145
   Katalizator jest drugim elementem układu wydechowego w Alfie Romeo 145. Umieszczony jest on pomiędzy rurą przednią a tłumikami. Stosowany jest niemalże w każdej wersji silnikowej. Wyjątkiem są jedynie modele z silnikiem 1.9 Turbo Diesel. Auta z tym silnikiem występowały w dwóch wersjach - z katalizatorem i bez niego. Jest aż pięć różnych rodzajów katalizatorów w…
  • Złącze Elastyczne - Alfa Romeo 145
   Złącze elastyczne stosowane jest tylko w niektórych wersjach Alfy Romeo 145. Nie ma go bowiem w modelach wyposażonych w benzynowy silnik typu Boxer. Oryginalnie występuje jako jeden element razem z rurą przednią. Jednak w sytuacji, gdy rura jest zdrowa a uszkodzeniu uległo jedynie złącze elastyczne, można pokusić się o wymianę tylko tego elementu. W wielu…
  • Rura Przednia, Kolektorowa - Alfa Romeo 145
   Rura przednia jest pierwszym elementem układu wydechowego w Alfie Romeo 145. Łączy ona silnik (kolektor wydechowy) z katalizatorem, lub z tłumikiem początkowym w autach, które są pozbawione katalizatora. Jest jej aż sześć różnych rodzajów w zależności od wersji silnikowej naszej Alfy. Poniżej przedstawiam każdą z nich rozbijając na poszczególne modele:   Rura Przednia Alfa Romeo…

  Poznaj cenę produktu, którego potrzebujesz

  Jeśli szukasz części do swojego auta, chciałbyś poznać jej cenę, dostępność oraz czas realizacji zamówienia skontaktuj się z nami.


  Część pasuje do samochodów: 

  Comments are closed.

    Zaprojektowane przez Klienter.pl


    Przeczytaj poprzedni wpis:
    Złącze Elastyczne – Alfa Romeo 145

    Złącze elastyczne stosowane jest tylko w niektórych wersjach Alfy Romeo 145. Nie ma go bowiem w modelach wyposażonych w benzynowy...

    Zamknij